149k views
3 votes
A 1000 kg box is being pushed with a force of 3500 N. What acceleration is the

box experiencing? *
a. 70 m/s2
b. 7 m/s2
c. 3.5 m/s2
d. 35 m/s2

1 Answer

4 votes
Net Force = mass x acceleration
3500=1,000a
So a= 3500/1000
a=35/10
a=3.5 m/s^2
User Joergl
by
7.0k points