106k views
3 votes
PLZ HELP. Which is the better buy? $40 for three digital movies

Or $100 for 8 digital movies

What is the unit rate for the $100 option? *

User Ladenedge
by
4.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

the unit rate for the $100 option is 12.50

Explanation:

100รท8=12.5 which is 12.50

User Imihaly
by
5.3k points