110k views
0 votes
I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

User Lbrendanl
by
5.8k points

2 Answers

2 votes
The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better
User Yuri Stuken
by
6.3k points
4 votes

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

User Jose Osorio
by
5.9k points