227k views
4 votes
5. If Joe spend 250 W power to lift a box weighing 25.5 kg in 3.0 s, how high did he lift the box?

User EClaesson
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

3m

Step-by-step explanation:

p=250w

m=25.5

t=3.0s

D=x

F=mxa F= 25.5kg x 9.8m/s^2 =250N

D= 250wx3.0s/250w

3m

User Ethan Wu
by
6.5k points