228k views
2 votes
Jan bought 8 towels at 39.60 how to make this an equation

User Yuridiana
by
4.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

IF she bought 8 towels for 39.60 and you are trying to find out how much each one cost you would divide 39.60 by 8 to get your answer but if each towel cost 39.60 then you would times 8 by 39.60.

Explanation:

39.60 divided by 8 = 49.5

8 x 39.60=316.8

User Leonel Martins
by
4.5k points