133k views
3 votes
Which story can be represented by Ask Your Teacher

Rob bought 3 pounds of roast beef. He made sandwiches for a picnic and used 1/4 pound of roast beef in each sandwich. How many sandwiches did Rob make?
Rob made 3 sandwiches. He put 1/4 pound of roast beef in each sandwich. How many pounds of roast beef did Rob use?
Rob bought 1/4 pound of roast beef. He made 3 sandwiches for a picnic. How many pounds of roast beef did Rob put in each sandwich?
Rob bought 3 pounds of roast beef. He used 1/4 pound to make a sandwich for a picnic. How many pounds of roast beef does Rob have left?

HELP I AM ON A TEST

User Bowserm
by
5.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

3 ./. 1/4

Explanation:

User CMB
by
5.1k points
5 votes

Divide 3 pounds by 1/4 pound per sandwich.

3 / 1/4

When dividing by a fraction flip the fraction over and change divide to multiply:

1. 3 x 4/1 = 12/1 = 12 total sandwiches.

2. Multiply amount per sandwich by number of sandwiches:

3 x 1/4 = 3/4 total

3. Divide total bought by number of sandwiches:

1/4 /3 = 1/4 x 1/3 = 1/12 pound per sandwich

4. Subtract the amount used from total:

3 - 1.4 = 2 3/4 pounds left.

User EarlNameless
by
5.0k points