89.5k views
14 votes
1. A car has a mass of 4000 kg. What force is required to make the car accelerate at 20 mss

User Malibu
by
6.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

As Per Given Information

Mass of Car 4000 Kg

Acceleration of car 20m/

we have to find the force required to make the car car accelerate at given magnitude .

Using Formulae

  • Force = Mass × Acceleration

On Putting the value we obtain

↝ Force = 4000 × 20

↝ Force = 80000 N

↝ Force = 80KN

So, the force required to maintain the given acceleration is 80 KiloNewton .

User Linford
by
7.2k points