69.3k views
0 votes
At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of a pound of potatoes at Value Market?

User Cera
by
4.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.6

Explanation:

1. 4.2 per 7 pounds

4.2 / 7 = 0.6

User Avikrit Khati
by
5.4k points