202k views
1 vote
ILL GIVE U BRAINLESS..... A gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart?

There are 4 qts per gallon.
Label your answer in with the $ in front of the money amount.

User Mystic
by
4.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$1.19 per quart

Explanation:

one gallon = 4 quarts

$4.76/4 = $1.19 per quart

User Rudolfovic
by
4.5k points