72.3k views
3 votes
Store A sells 20 ounces of granola for $5. Store B sells 27 ounces of granola for $9. Which store offers the better price per ounce? Determine how many ounces you will get for $8. Fill in the blanks from the picture to help you select ALL statements that are true.

User Horia Toma
by
6.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Store a is 25 cents per ounce, while store b is 33 cents. Therefore store A is a better price per ounce. For eight dollars you can get 32 ounces of granola.

Explanation:

User Ozerich
by
6.6k points