51.8k views
4 votes
I need help please asap its due

I need help please asap its due-example-1

1 Answer

3 votes

Answer:

D.) $4 per min.

Explanation:

in the first increase we go up 5 minutes and up $20

this trend stays equal just with 10 minute and $40 increases

this means that there is $20 for every 5 minutes so to find the unit rate we divide $20 by 5 which gives us 4

hope this helps chu babe <3

User Jose Zevallos
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories