4.9k views
2 votes
Need help with 6th grade math

Need help with 6th grade math-example-1
User Cgold
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

1 kilogram of baking soda costs $4.5

Explanation:

To solve this problem, we will follow the steps bellow:

Using proportion;

Let x be the cost of 1 kg of baking soda

kilogram = $ 2

1 kilogram = x

Cross - multiply

× x = $2 × 1

× x = $2

= $2

Multiply both-side of the equation by 9

× 9= $2 × 9

At the left-hand side of the equation 9 will cancel-out 9, hence our equation becomes

4x = $18

Divide both-side of the equation by 4

= $

x = $4.5

1 kilogram of baking soda costs $4.5

Explanation:

User Jeremy Hicks
by
4.9k points