140k views
0 votes
A snake slithers 25 km toward its prey in 30 minutes. what is the average speed (in km/hr) of the snake?

User Joelt
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Speed=Distance÷time

speed=25km÷0.5hour=50km/h

Explanation:

First you must convert minutes to hours (divide by60/ (÷60) ) to get 0.5

30÷60=0.5hours

User Zindel
by
7.2k points