97.4k views
1 vote
Kate bought a house for 198,000 and then sold it for 230,000 one year later. What is the profit as a percentage?

User Shaneka
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

profit as a percentage= 21.74%

Explanation:

Giving the following information:

Purchase price= $180,000

Selling price= $230,000

To calculate the profit as a percentage, we need to use the following formula:

profit as a percentage= (profit/selling price)*100

profit as a percentage= 50,000/230,000*100

profit as a percentage= 21.74%

User XgMz
by
6.6k points