9.7k views
19 votes
A $649 laptop computer cost $519. 20 after a coupon is applied. What percentage off is the coupon?.

1 Answer

11 votes
Coupon amount = 659 - 519.20 = $139.80
Percentage = (coupon amount/original cost) *100
= (139.80/649)*100
=21.54%
User Xiak
by
7.7k points