32.3k views
3 votes
MRS SMITH BOUGHT 3 YARDS OF RIBBON FOR 5.25. HOW MUCH WOULD 5 YARDS OF THE SAME RIBBON COST?

PLZ HURRY!

1 Answer

6 votes
$8.75

Explanation: first you divide $5.25 by 3 to see how much each yard is. Each yard e yaks out to be $1.75, then you multiply $1.75 by 5 to get $8.75
User Gadeynebram
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories