150k views
0 votes
Sheffield Corp. is unsure of whether to sell its product assembled or unassembled. The unit cost of the unassembled product is $24 and Sheffield would sell it for $52. The cost to assemble the product is estimated at $15 per unit and the company believes the market would support a price of $64 on the assembled unit. What decision should Sheffield make

1 Answer

5 votes

Answer:

Sell before assembly, the company will be better off by $3 per unit

Step-by-step explanation:

the aim of a firm is to maximise profit. The decision the firm would make would be based on the decision that yields the higher profit

Profit = revenue - cost

Profit that would be earned from selling the unassembled unit = $52 - $24 = $28

Profit that would be earned from selling the assembled unit = $64 - ($15 + $24) = 25

The profit from selling the unassembled product is greater than the profit from selling the assembled product by $3. The firm would prefer to sell the unassembled unit

User Curly
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.