223k views
2 votes
Calculate the present value of the following sequence of willingness to pay: $150 this year; $150 next year; $150 in year 2, and $50 in year 3. Use a 5% discount rate. Recalculate using an 3% discount rate. Show your work. What is the effect of using a lower discount rate on the present value of the stream of willingness to pay

1 Answer

3 votes

Answer:

$472.10

$482.78

decreasing the discount rate increases the present value of the willingness to pay

Step-by-step explanation:

Present value is the sum of discounted cash flows

Present value can be calculated using a financial calculator

Cash flow in year 0 - 2 = $150

Cash flow in year 3 = $50

PV when I is 5% = 472.10

PV when I is 3% = 482.78

To find the PV using a financial calculator:

1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.

2. after inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.

3. Press compute

User Sites
by
7.4k points