52.4k views
1 vote
The table below shows the cost of 4 sizes of Bran Pops Cereal. Which size is the best buy?

16 ounces costs $2.56
36 ounces costs $5.40
64 ounces costs $8.96
96 ounces costs $14.40

1 Answer

4 votes

Answer:

64 ounces is the best buy

Explanation:

To figure which size is the best to buy, find the cheapest per ounces one

A: 16 ounces costs $2.56, each ounces cost 2.56/16 = $0.16

B: 36 ounces costs $5.40, each ounces cost 5.40/36 = $0.15

C: 64 ounces costs $8.96, each ounces cost 8.96/64 = $0.14

D: 96 ounces costs $14.40, each ounces cost 14.40/96 = $0.15

From the results above, C cost lowest per ounces,

64 ounces is the best buy

User Raksheetbhat
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.