menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food? a $0.44 per pound b $2.25 per pound c $6.25 per pound d $56.25 per pound n no postin link step by step
asked
Mar 14, 2022
101k
views
4
votes
A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
a
$0.44 per pound
b
$2.25 per pound
c
$6.25 per pound
d
$56.25 per pound
n no postin link step by step
Mathematics
high-school
Genti
asked
by
Genti
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$2.25 because 5 pounds of cat food is 11.25 and you want to find how much is one pound so u divide 11.25 by 5
Zachary Vance
answered
Mar 17, 2022
by
Zachary Vance
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Answer:
C $2.25
Explanation:
$11.25÷5=$2.25
Sandip Kakade
answered
Mar 17, 2022
by
Sandip Kakade
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.3m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org