133k views
2 votes
Please Help ASAP before midnight.

Write a unit rate for the situation.
$12.50 for 5 ounces

Also if you can, with your answer can you tell me how to find unit rate?

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.50 for 1 ounce

Explanation:

I hope this helps

User Sean Lin
by
8.6k points
5 votes

Answer:

The correct answer is $2.50.

Explanation:

The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.

We have been told that $ 12.50 is the price for 5 ounces, but what we want to know is how much 1 ounce costs.

To determine this, what we must do is divide the total price by the quantity of ounces, in order to determine the unit price:

12.50 / 5 = 2.50

In this way we can verify that the unit price of 5 ounces

User Brkeyal
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories