207k views
5 votes
A car is traveling at 75 m/s. 50 seconds later it is traveling at 25 m/s. What is the car’s acceleration?

User Reins
by
7.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

a = -1 m/s^2

Step-by-step explanation:

Vi = 75 m/s

Vf = 25 m/s

t = 50 s

Plug those values into the following equation:

Vf = Vi + at

25 = 75 + 50a

---> a = -1 m/s^2

User Shahjalal
by
6.7k points