178k views
3 votes
Maria purchase 1/2 lb of cheese for $3.50 at a farmers market what would be the cost for 4 lb of cheese

User Sz Ppeter
by
8.2k points

2 Answers

6 votes
1lb=$7

7x4=28

$28 for 4lbs of cheese
User Muhammad Sulman
by
8.3k points
3 votes

Answer:

$28

Explanation:

1/2lb of cheese is 3.50, so 1lb must be $7. If you want 4lbs, simply multiply by 4, (7*4), which is $28

Have a nice day UwU

User Jawo
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories