213k views
2 votes
A 86g ball is dropped vertically to the floor from a height of 2.87m and bounces to a height of 1.28. What is the magnitude of the impulse received by the ball from the floor during the bounce

1 Answer

4 votes

Answer:

The impulse received by the ball from the floor during the bounce is approximately 1.11329438 m·kg/s

Step-by-step explanation:

The given mass of the ball, m = 86 g = 0.089 kg

The height from which the ball is dropped, H = 2.87 m

The height to which the ball bounces, h = 1.28 m

Mathematically, we have;

Δp = F·Δt

Where;

Δp = The change in momentum = m·Δv

F = The applied force

Δt = The time of contact with the force

The velocity of the ball just before it touches the ground, v₁ = -√(2·g·H)

The velocity with which the ball leaves, v₂ = √(2·g·h)

The change in momentum, Δp = m·(v₂ - v₁)

∴ Δp = m·(√(2·g·h) - (-√(2·g·H))) = m·(√(2·g·h) +√(2·g·H) )

The impulse, Δp, received by the ball from the floor during the bounce is given as follows;

Δp = 0.089 kg × (√(2 × 9.8 m/s² × 1.28 m) + √(2 × 9.8 m/s² × 2.87 m)) ≈ 1.11329438 m·kg/s

The impulse received by the ball from the floor during the bounce, Δp ≈ 1.11329438 m·kg/s

User Maor Hadad
by
6.6k points