59.3k views
5 votes
Lydia is organizing a cooking competition at her school. She ordered some basic supplies to share among the teams that are competing. The teams will be bringing other ingredients as well.

Lydia decide to provide cheddar cheese for the competition. She buys $4.2 kilograms for $39.90
Part A
She estimates the cost of 1 kilograms of cheese to be $1. Is her estimate Reasonable?
Part B
To find the actual cost of 1 kilograms of cheese, Lydia needs to divide $39.90 by 4.2. How can she change the division problem to an equivalent problem.
Part C
If 7 teams share the cheese equally, How much cheese will each team get?
Lol i know this is alot

1 Answer

6 votes

Answer: look down ⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

Step-by-step explanation: part A no her estimate is not reasonable.

Part B I think she can change it to and equivalent problem by making it 40.00 divided by 4.2 maybe in not sure.

User Renke
by
6.4k points