180k views
0 votes
A system has two components: A and B. The operating times until failure of the two components are independent and exponentially distributed random variables with parameter 2 for component A, and parameter 3 for component B. The system fails at the first component failure.

(a) - Read section 1.5.2 in the textbook.
(b) - What is the mean time to failure for component A and for component B

User Alfwed
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:


E(x) = (1)/(2) -- Component A


E(x) = (1)/(3) -- Component B

Explanation:

Given

Distribution = Exponential


\lambda = 2 --- Component A


\lambda = 3 --- Component B

Solving (a): The mean time of A

The mean of an exponential distribution is:


E(x) = (1)/(\lambda)

We have:


\lambda = 2 --- Component A


E(x) = (1)/(2)

Solving (b): The mean time of B

The mean of an exponential distribution is:


E(x) = (1)/(\lambda)

We have:


\lambda = 3 --- Component B


E(x) = (1)/(3)

User IReXes
by
6.5k points