18.1k views
5 votes
A 7-kg bag of apple for $10 ________ per kg

User Ed Boykin
by
4.4k points

2 Answers

6 votes

0.7 kg = $1

7 kg - $10

? kg - $1

7 / 10 = 0.7

0.7 kg = $1

Let me know if I did something wrong :)

User Amritpal Singh
by
4.5k points
5 votes

Answer:

10/7= $1.43 per kg

...........

User Johnny Mnemonic
by
4.9k points