71.8k views
2 votes
Contribution Margin and Contribution Margin Ratio

For a recent year, McDonald's company-owned restaurants had the following sales and expenses (in millions):
Sales $18,169.3
Food and packaging $ 6,129.7
Payroll 4,756.0
Occupancy (rent, depreciation, etc.) 4,402.6
General, selling, and administrative expenses 2,487.9
$17,776.2
Income from operations $ 393.1
Assume that the variable costs consist of food and packaging, payroll, and 40% of the general, selling, and administrative expenses.
a. What is McDonald's contribution margin? Round to the nearest tenth of a million (one decimal place).
b. What is McDonald's contribution margin ratio? Round to one decimal place.
c. How much would income from operations increase if same-store sales increased by $500 million for the coming year, with no change in the contribution margin ratio or fixed costs? Round your answer to the nearest tenth of a million (one decimal place).

User Helina
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

Variable food and packaging = $6,129.7

Variable payroll = $4,756.0

Variable general, selling and administrative expenses = 40% × $2,487.9 = $995.16

Fixed general, selling and administrative expenses = 60% × $2,487.9 = $1,492.74

Fixed occupancy = $4,402.6

Total fixed cost = $1,492.84 + $4,402.6 = $5,895.34

Total variable cost = Variable food and packaging + Variable payroll + Variable general, selling and administrative expenses

= $6,129.7 + $4,756 + $995.16

= $11,880.86

a. McDonald's contribution margin

= Sales - Variable cost

= $18,169.3 - $11,880.86

= $6,288.44

b. McDonald's contribution margin

= Contribution margin / Sales

= $6,288.44 / $18,169.3

= 34.61%

c. Increase in operating income

= $500 million × 34.71

= $173,050,000

User Prilaga
by
7.2k points