205k views
2 votes
1. A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?

2. 4 slices of pizza cost $10.50. At this rate, what is the cost of 10 slices of pizza?

3. 4 pieces of candy cost $0.99. At this rate, what is the cost of 7 pieces of candy?

1 Answer

4 votes

Answer:

1- $ 0.25.

2- $ 26.25.

3- $ 1.73.

Explanation:

1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:

2.99 / 12 = X

0.249 = X

Thus, the cost of each orange is $ 0.25.

2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:

10.5 / 4 x 10 = X

2.625 x 10 = X

26.25 = X

Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.

3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:

0.99 / 4 x 7 = X

0.2475 x 7 = X

1.7325 = X

Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.

User Rangana Sampath
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories