menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You can buy 5 cans of black beans for $2.40. What is the unit price? help me please I beg of you math lords
asked
Dec 26, 2022
38.3k
views
1
vote
You can buy 5 cans of black beans for $2.40. What is the unit price?
help me please I beg of you math lords
Mathematics
high-school
Sergey Skoblikov
asked
by
Sergey Skoblikov
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
48 cents
Explanation:
divsion sorry im not a math lord
Jspboix
answered
Dec 27, 2022
by
Jspboix
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer: $0.48 (48 cents per can)
Steps: 2.40 = 5x
2.40/5 = x
0.48 = x
48 cents per can
Krezus
answered
Jan 1, 2023
by
Krezus
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Find the quotient of 3,078 ÷ 27. A) 104 B) 109 C) 114 D) 119
Can someone help me with 5??? ASAP?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org