70.6k views
20 votes
A
LaDawn buys a ten-pack of gel pens for $7.50. How much did each pen
cost?

User Cornel
by
7.7k points

1 Answer

7 votes

Answer: Each pen cost $0.75

Explanation:

If A LaDawn buys a pack of 10 gel pens and the total cost is $7.50 then you divide 7.50 by 10.

User Jorge Valois
by
7.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories