menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Victor buys four chairs to place around his dining room table. He pays a total of $88. What is the unit price?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Victor buys four chairs to place around his dining room table. He pays a total of $88. What is the unit price?
asked
Aug 19, 2022
64.1k
views
1
vote
Victor buys four chairs to place around his dining room table. He pays a total of $88. What is the unit
price?
Mathematics
college
Aaron Sherman
asked
by
Aaron Sherman
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
The unit price is $22.00. This is because if there are four chairs you just take
$88(total)/4(chairs)=22
Reed Dunkle
answered
Aug 26, 2022
by
Reed Dunkle
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 4, 2020
54.4k
views
Liang is ordering new chairs and cushions for his dining room table A new chair cost $88 and a new cushion cost $12 shipping costs $34 expression 88c + 12c + 34 gives the total cost for buying C sets of
Delor
asked
May 4, 2020
by
Delor
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
54.4k
views
asked
Mar 5, 2021
36.4k
views
7. Liang is ordering new chairs and cushions for his dining room table. A new chair costs $88 and a new cushion costs $12. Shipping costs $34. The expression 88c + 12c + 34 gives the total cost for buying
Shuhad Zaman
asked
Mar 5, 2021
by
Shuhad Zaman
7.2k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
36.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org