Answer:
direct materials = $33.00
conversion cost = $90.00
Step-by-step explanation:
Cost per equivalent unit = Cost during the period ÷ Equivalent units of Production
The direct materials and conversion cost per equivalent unit.
Direct materials = $1,098,900 ÷ 33,300 liters = $33.00
Conversion cost = $603,000 ÷ 6,700 liters = $90.00