Answer:
(a) T = 18309.63 N = 18.31 KN
(b) T = 16314.03 N = 16.314 KN
Step-by-step explanation:
(a)
The tension in an elevator while moving upward with some acceleration is given by the following formula:

where,
T = Tension = ?
m = mass = 1663 kg
g = acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
a = acceleration of elevator = 1.2 m/s²
Therefore,

T = 18309.63 N = 18.31 KN
(b)
Constant velocity means no acceleration. So, in that case, the tension will be equal to the weight of the elevator:

T = 16314.03 N = 16.314 KN