17.8k views
6 votes
The value of a computer which was bought for rs40,000 depreciates at 10%annually what will be the cost of computer after 2 years

User Neojakey
by
7.4k points

1 Answer

9 votes

Answer:

Rs32400

Explanation:

By the first year, it will decrease by : 40000 x 10% = 4000
The price will be : 40000 - 4000 = 36000 (Rs)


The next year, it will decrease by : 36000 x 10% = 3600
The price will be : 36000 - 3600 = 32400(Rs)

Hope it helps :)

User Zacqary
by
6.9k points