menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Oel visits a department store to pick a pack of salted mixed nuts. A pack of 15 oz. Is priced at $7.50 and the offer on a pack containing 25 oz. Is $11.75. Which pack is the better buy
asked
Apr 3, 2022
51.9k
views
3
votes
Oel visits a department store to pick a pack of salted mixed nuts. A pack of 15 oz. Is priced at $7.50 and the offer on a pack containing 25 oz. Is $11.75. Which pack is the better buy
Mathematics
high-school
Jesin
asked
by
Jesin
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
The 24 ounce one ig because if you divide 7.50 by 15 you’ll find out that it’s 0.50€ per ounce. You’re saving money and getting more for the 25 pack because it should originally be $12.50 but they are giving you 10 more ounces for just $11.75
Uma Madhavi
answered
Apr 8, 2022
by
Uma Madhavi
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org