menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Angela spent $48.00 on a sweatshirt, a hoagie, and 2 books. The sweatshirt cost $18.95, and the hoagie cost $7.25. The books cost the same amount. How much did each book cost? not addition
asked
Aug 26, 2022
125k
views
5
votes
Angela spent $48.00 on a sweatshirt, a hoagie, and 2 books. The sweatshirt cost $18.95, and the hoagie cost $7.25. The books cost the same amount. How much did each book cost? not addition
Mathematics
high-school
Beno
asked
by
Beno
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
$90 because u have to multiply
Trank
answered
Sep 1, 2022
by
Trank
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 2, 2024
118k
views
Your friend has asked you to pick them up a sandwich from the deli. You buy them an Italian hoagie with extra banana peppers. When you arrive at their apartment building, they lean out of their window
S Pangborn
asked
Mar 2, 2024
by
S Pangborn
7.8k
points
Chemistry
high-school
1
answer
0
votes
118k
views
asked
Jun 12, 2024
135k
views
Members of the chorus need to raise $650 selling hoagies and pizzas. The profit they receive on each hoagie is $1.25, and $2.50 for each pizza. Find three different combinations for the numbers of each
Knut Saua Mathiesen
asked
Jun 12, 2024
by
Knut Saua Mathiesen
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
135k
views
asked
Dec 26, 2024
33.0k
views
Elinor wanted to order an 18-inch hoagie, which costs $7.99. The sandwich shop is out of 18-inch buns. They only have 12-inch buns. What should the percent decrease in cost of the hoagie be?
Ben Sturmfels
asked
Dec 26, 2024
by
Ben Sturmfels
8.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
33.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org