20.9k views
15 votes
Please check this. I suck at math. ​

Please check this. I suck at math. ​-example-1

1 Answer

8 votes

Problem 1

You have the correct y value, but it refers to pizzas (not salads).

If you need to convert to a mixed number, then follow these steps.

27.2 = 27 + 0.2

27.2 = 27 + 1/5

27.2 = 27 & 1/5

27.2 pizzas is the same as 27 & 1/5 pizzas. In other words, you have 27 whole pizzas plus 1/5 of an extra one.

===========================================

Problem 2

This is correct.

The decimal 1.75 converts to the mixed number 1 & 3/4 because of the steps below.

1.75 = 1 + 0.75

1.75 = 1 + 3/4

1.75 = 1 & 3/4

In my opinion, it is optional to convert to a mixed number for either problem 1 or problem 2. So you can stick with 1.75 as the answer if you want.

===========================================

Problem 3

16 & 3/4 = 16 + 3/4 = 16 + 0.75 = 16.75

To get the unit rate, which is the cost per unit, we divide the total cost over the amount.

cost/amount = (2.89)/(16.75) = 0.1725373

which is approximate.

Round to the nearest penny to get a unit cost of $0.17 per fluid ounce, i.e. a unit cost of 17 cents per fluid ounce.

Answer: $0.17 or 17 cents

===========================================

Problem 4

We follow the same idea as problem 3.

4 & 3/5 = 4 + 3/5 = 4 + 0.6 = 4.6

unit cost = (total cost)/(amount)

unit cost = (7.56)/(4.6)

unit cost = 1.643478 dollars approximately

unit cost = 1.64 dollars approximately

Answer: $1.64

===========================================

Problem 5

6 & 1/2 = 6 + 1/2 = 6 + 0.5 = 6.5

Like before, we'll divide the total cost over the total amount.

unit cost = (total cost)/(amount)

unit cost = (8.22)/(6.5)

unit cost = 1.264615 dollars approximately

unit cost = 1.26 dollars approximately

Answer: $1.26

===========================================

Here's another way to look at the unit cost or unit rate.

Notice in problem 5 it says "cost per yard". This is the same as "cost per 1 yard" or "cost for each yard".

We can express the given info as the ratio

6.5 yards:$8.22

Now we want the "6.5 yards" to become "1 yard" to achieve the unit rate.

So we'll divide both parts by 6.5

6.5 yards:$8.22

6.5/6.5 yards:$8.22/6.5

1 yard: $1.26 approximately

For each yard, we'll spend $1.26

Problems 3 and 4 follow similar ideas. So this is why we divided the total cost over the total amount.

User Zainul Abideen
by
5.3k points