224k views
4 votes
Rite Aid sells a six pack of fruit cups for $2.88 what is the unit cost price per fruit cup?

User Eric Broda
by
8.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

2.88 / 6 = 0.48

Step-by-step explanation:

User Kyu Lee
by
7.3k points
7 votes

Answer:

0.48

Step-by-step explanation:

2.88/6=0.48

User Tanghao
by
7.4k points

Related questions

asked Feb 6, 2023 153k views
Amrut asked Feb 6, 2023
by Amrut
8.5k points
1 answer
2 votes
153k views
2 answers
1 vote
156k views