29.7k views
22 votes
Did I do this right? ​

Did I do this right? ​-example-1
User PokeLu
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

It appears the points are in the correct locations on the grid. Your graph is almost done. You need to draw a straight line through all of the points to finish off the graph of y = 1.49x

The origin represents the idea that 0 pounds of oranges cost $0

You have the correct unit rate. It indicates the oranges cost $1.49 per pound.

User Mrahhal
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories