142k views
0 votes
(11) The speed of radio waves is 300 000 000 m/s.

A radio wave has a frequency of 31 MHZ.
what is wavelength of this radio wave.

1 Answer

0 votes

Answer:

Wavelength = 9.68 meters

Step-by-step explanation:

Given the following data;

Speed = 300,000,000m/s

Frequency = 31 Megahertz to Hertz = 31 * 10⁶ Hz

To find the wavelength;

Wavelength = speed/frequency

Wavelength = 300,000,000/31,000,000

Wavelength = 9.68 meters

User Wittrup
by
7.6k points