122k views
0 votes
A 1/4 pound package of almonds costs $8.25. An 8 ounce package $16.00. Which package represents the lower cost per ounce?

User Nightstand
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

an 8 ounce package would be the lower cost per ounce

Explanation:

one pound represents 16 ounces so 1/4 of 16 ounces would be 4 ounces

so it cost $8.25 for 4 ounces of almonds and would cost $16.50 for 8 ounces of almonds instead of the other package that is offering 8 ounces of almonds for $0.50 cheaper

hope this helps and makes sense <3

User Sasha Golikov
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories