203k views
17 votes
Please help its very hard

Please help its very hard-example-1
User Noldorin
by
7.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

16 dollars

Explanation:

The price includes the price of an empty bag B and the price of popcorn that is proportional to x (the number of ounces). Let each popcorn cost A$. Then the price of bag y = Ax + B

Given x = 10, y = 6, so 6 = 10A + B (1)

Given x = 20, y = 8, so 8 = 20x + B (2)

(2) - (1): 2 = 10A, so A = 2/10 = 0.2

Sub it into (1), 6 = 10*0.2 + B = 2 + B, so B = 6 - 2 = 4

We got y = 0.2x + 4

Check: x = 35, y = 0.2*35 + 4 = 11 (right)

x = 48, y = 0.2*48 + 4 = 13.6 (right)

Now find y when x = 60

y = 0.2*60 + 4 = 16 dollars

User Hordurh
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories