158k views
1 vote
Three bags of chips and sodas cost $12.50. Four bags of chips and two sodas cost $10.00. What is the cost of each item? ASAP pls!

Three bags of chips and sodas cost $12.50. Four bags of chips and two sodas cost $10.00. What-example-1
User Eniko
by
9.0k points

1 Answer

6 votes

Explanation:

3c + 3s = 12.50

4c + 2s = 10.00

3S = 12.50-3c

s = 4.17 - c

4c + 2 (4.17-c) = 10.00

2c + 8.34 = 10.00

2c = 1.66

chips = 0.83

soda = 3.34

User Inanc Gumus
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories