165k views
1 vote
A 5-pound bag of dog food costs $8. What is the unit price of the dog food?

2 Answers

3 votes
1.6 because you need to divide 8/5 which comes out to 1.6
User Janisozaur
by
5.8k points
3 votes

Answer:

1.6

Explanation:

because if you do 8÷5=1.6 and you need to get each unit.

User Johndbritton
by
6.0k points