228k views
3 votes
Find the unit rate:

$1.32 for 12 ounces

plz help

User Iyvin Jose
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.11/per ounce

Explanation:

x = how much it costs for 1 ounce

1.32/12 = x/1

Cross multiply

12x = 1.32

Divide 12 on both sides

x = 0.11

User Kiran K Telukunta
by
5.2k points