111k views
0 votes
11. Mikasi and Julie are determinining which size drink is the better buy per ounce.

Choice A-2 pound bottie costing $3.90
or
Choice B-a 36 ounce bottle for $3.05.

(Hint: 1 pound = 16 ounces)
Show your calculations and indicate your choice clearly.

11. Mikasi and Julie are determinining which size drink is the better buy per ounce-example-1
User Senad Uka
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer: Choice B.

Explanation:

We should note that 16 ounces = 1 pound

Choice A-2 pound bottie costing $3.90. The cost per pound will be:

= $3.90/2

= $1.95 per pound

Choice B-a 36 ounce bottle for $3.05. Note that 36 ounces = 36/16 = 2.25 pounds.The cost per pound will be:

= $3.05/2.25

= $1.36 per pound

The better buy is choice B.

User Nahuel Ianni
by
5.9k points