105k views
3 votes
Ms. Rhodes purchased 8 pounds of potatoes for $18.08. At this rate, what is the cost per pound of potatoes? Use a proportion to solve. include how you did this work <3

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.20

Explanation:

If you do long division you get 2 dollars as total with a decimal of 20 do that's your answer.

User Sangram Singh
by
9.0k points
4 votes

Answer:

The cost per pound of potatoes is $2.26.

Explanation:

You have to divide the total cost by the total pounds.

So in this case, the total cost is $18.08.

There is a total number of 8 pounds.

So you do:

$18.08 / 8 pounds

=

$2.26/lb of potatoes

I hope this helps you on your journey to success!

And if you may mark me Brianliest, I will appreciate a whole bunch!

User Cshu
by
8.6k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories