159k views
1 vote
I need an answer for a question:

The cost of 12 ounces of tuna is $2.40 what is the cost per ounce of tuna?​

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.20

Explanation:

if you divide 2.40 by 12 you get 0.20, which is the answer

User Lukas Kalbertodt
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.