220k views
1 vote
A 3-yard roll of brown paper costs $1.14.What is the unit price HELP PLEASE

User Ulphat
by
9.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

0.38 or 38 cents

Step-by-Step:

1.14 divided by 3 is 0.38

User Hujtomi
by
8.3k points
4 votes

Per 1 yard the cost would be $0.38. Not sure what unit you need it in, but thats the answer in yards.

User James Gould
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.