220k views
1 vote
A 3-yard roll of brown paper costs $1.14.What is the unit price HELP PLEASE

User Ulphat
by
4.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

0.38 or 38 cents

Step-by-Step:

1.14 divided by 3 is 0.38

User Hujtomi
by
5.0k points
4 votes

Per 1 yard the cost would be $0.38. Not sure what unit you need it in, but thats the answer in yards.

User James Gould
by
5.2k points